بسیاری از زرگران در زمان خرید فاکتور را بدون توضیح می‌نویسند وعلاقه‌ای هم ندارند که خریداران سر از کارشان دربیاورند. ما در این پست طلا اب شده قصد داریم فرمول محاسبه قیمت طلا در هنگام خرید و هرآنچه باید بدانید را با شما درمیان بگذاریم.

فرمول محاسبه قیمت طلا در زمان خرید طلا از طلافروشی

این حق شماست که بدانید به طور دقیق قیمت طلایی که قصد خرید آن را دارید چگونه محاسبه می‌شود؛ طلافروشان با فرمول زیر قیمت نهایی طلای مورد پسند شما را حساب می‌کنند:

۹% مالیات بر ارزش افزوده + ۷% سود طلافروش + (وزن طلا × (اجرت ساخت + قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار))

ممکن است طلافروشانی را ببینید که به صورت متفاوتی از این فرمول استفاده می‌کنند مثلاً اول مالیات بر ارزش افزوده را حساب می‌کنند و بعد سود طلافروش را، یا گاهی وزن کل طلا را آخر از همه در آن ضرب می‌کنند باید بگوییم جای نگرانی نیست چون پایه و اساس تمام این فرمول‌ها یکسان است و فرقی به حال قیمت نهایی طلا ندارد؛ قبل از آنکه مثالی بزنیم ابتدا هر کدام از اجزای این فرمول را توضیح می‌دهیم. با دی اجرت همراه باشید.

حرف خودمانی: گاهی اوقات ممکن است طلافروشانی را ببینید که در هنگام محاسبه قیمت طلا، به جای آن که ۷% سود مغازه و ۹% مالیات را جداگانه حساب کنند، ۹% و ۷% را با هم جمع می‌کنند و ۱۶% را در فرمول حساب می‌کنند. اگر طلافروشی را دیدید که این کار را کرد از او تشکر کنید 🙂 چراکه خواسته یا ناخواسته به سود شما عمل می‌کند، یعنی قیمت کل طلا با استفاده از فرمول زیر مقداری کمتر به دست می‌آید که این اختلاف قیمت به نفع شماست!

اجرت:

ازآنجایی که فرایند شکل دهی طلا عملیاتی سخت و پرزحمت است تمامی طلافروشان و کارگاه‌های طلاسازی بابت زحماتی که می‌کشند و طلا را شکل می‌دهند دستمزد دریافت می‌کنند. این اجرت با توجه به نوع و مدل طلا تعیین می‌شود. چیزی که مهم است بدانید این است که نرخ مصوبی برای تعیین اجرت وجود ندارد. اگر قصد خرید دارید حتما به چندین طلافروشی سر بزنید و از دستمزد آن‌ها مطلع شوید. سپس با ضرب گرم طلا در اجرت می‌توانید هزینه‌ی دریافتی را به دست آورید.

مالیات بر ارزش افزوده:

مقدار پولی که زرگران به عنوان مالیات دریافت می‌کنند را باید به اداره‌ی مالیات پرداخت کنند. ازسال 1389 این قانون به تصویب رسید که مبلغی به عنوان مالیات بر ارزش افزوده از خریداران دریافت شود.اگرچه این قانون سرو صداهای زیادی به پا کرد. چرا که طلا فروشان معتقد بودند طلا سرمایه است و ارزش افزوده‌ای ایجاد نمی‌کند و این مالیات باید به اجرت اضافه شود. تا به امروز این چانه زنی‌ها ادامه دارد ولی تاکنون که حذف مالیات از فرمول محاسبه قیمت طلا در هنگام خرید بی نتیجه بوده است. در حال حاضر 9 درصد از هزینه کل به عنوان مالیات حساب می‌شود

سود طلا فروش:

مقدارهزینه‌ای ست که به صورت مصوب و قانونی ازطریق اتحادیه زرگران داخل طلافروشی‌ها نصب شده است. سود قانونی فروشندگان 7 درصد است.

برای محاسبه سود طلافروش پول طلای خام و اجرت هر مقداری شد 7 درصد آن را حساب کرده و به مبلغ نهایی اضافه ‌کنید.

وزن طلا

طلافروشان وزن طلا با ترازوهای دقیق خود که هر شش ماه یک بار از جانب بازرسان اتحادیه طلا و جواهر و سازمان استاندارد بررسی و آزموده می‌شوند، اندازه‌گیری می‌کنند، در مقاله « ترازو در طلا فروشی » هر آنچه که مربوط به وزن طلا و ترازو طلافروش‌ها و همچنین نحوه خواندن و نوشتن وزن از روی ترازو، بیان شده است؛ شما با مراجعه به این مقاله می‌توانید اطلاعات خود را در این باره تکمیل کنید.

سخن پایانی

امیدواریم به خوبی نحوه محاسبه‌ی قیمت طلا را در هنگام خرید از طلا فروشی یاد گرفته باشید و دیگر از حرکات ماهرانه و سریع دستان طلافروشان روی ماشین حسابشان نترسید، شاید برخی از طلافروشان از اینکه شما کاربلد باشید خوشحال نشوند و از جواب دادن به سوالات شما طفره روند ولی بسیارند طلافروشانی که شفافیت در کارشان را ملاک قرار می‌دهند و هر سوالی که در مورد چگونگی محاسبه قیمت طلا دارید را سر حوصله پاسخ می‌دهند تا شما عزیزان بتوانید خریدی بدون استرس و لذت بخشی را تجربه کنید.